no-img
مرکز دانلود فایل

دانلود مقاله موقعيت جغرافيايي استان سيستان و بلوچستان


مرکز دانلود فایل

ادامه مطلب

DOC
دانلود مقاله موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان
doc
آبان ۲, ۱۳۹۷
محتوا : 28 صفحه
۵,۰۰۰ تومان
۵,۰۰۰ تومان – خرید

دانلود مقاله موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان


فایل تهیه شده مربوط به دانلود مقاله موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان و تمامی اطلاعات مرتبط به این موضوع می باشد. دانلود تحقیق موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان یک سند کامل است که تمامی موضوعات مربوط به این مقاله را بررسی می کند و با دانلود آن می توانید به اطلاعاتی جامع درباره ی آن دست یابید. این مقاله با فرمت word ارائه شده و به راحتی از جانب شما قابل ویرایش است. در ادامه چکیده ای خیلی کوتاه درباره ی موضوع مقاله را ارائه می دهیم :

 

استان سیستان و بلوچستان با ۱۸۷۵۰۲ کیلومتر مربع وسعت ، در جنوب شرق ایران قرار گرفته است. و یکی از کم تراکم ترین استانهای کشور محسوب می شود و در مختصات جغرافیایی ۲۵درجه و ۳ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی و ۵۸ درجه و ۴۵ دقیقه تا ۶۳ درجه و ۲۱دقیقه طول شرقی واقع شده است. این استان پهناور در سمت شرق با کشور پاکستان به طول ۹۰۰ کیلومتر و با کشور افغانستان به طول ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک داشته و در قسمت جنوب با دریای عمان به طول تقریبی ۲۷۰کیلومتر مرز آبی دارد و از قسمت شمال و شمال غرب با استان خراسان جنوبی به طول ۹۱۰ کیلومتر و در قسمت غرب با استان کرمان ۵۸۰ کیلومتر و با استان هرمزگان به طول ۱۶۵ کیلومتر همجوار است ، این  استان به لحاظ وسعت بزرگترین استان کشور به شمار می آید و مرکز آن شهرستان زاهدان بوده و با تقسیمات جدید کشوری دارای هشت شهرستان، ۳۱ شهر ۳۲ بخش و ۹۴ دهستان می باشد. براساس نتایج سرشماری نفوس مسکن که در سال ۱۳۷۵ صورت پذیرفته تعداد خانوار این استان ۲۸۹۹۰۷ و جمعیت آن برابر با ۱۷۲۲۵۷۹ نفر است که از کل این جمعیت تعداد ۸۷۵۴۸۸ نفر مرد و ۸۴۷۰۹۱ نفر زن هستند که ۱۲/۴۶ درصد از این جمعیت در نقاط شهری و ۷۵/۵۲ درصد در نقاط روستایی ساکن می باشند و بقیه نیز جمعیت غیر ساکن و به صورت عشایری زندگی می کنند.

تراکم جمعیتی استان ۲/۹ در هر کیلومتر مربع است و از کل جمعیت شش سال به بالای آن که حدود ۱۴۰۲۶۰۸ نفر سرشماری گردیده اند میزان ۳/۵۷ درصد باسواد و ۷/۴۲ درصد را بی سوادان تشکیل می دهند و نسبت باسوادی در مناطق شهری ۷/۷۰ درصد و در منطق روستایی ۳/۴۶ درصد اعلام گردیده است. همچنین از کل جمعیت ده ساله و بیشتر استان که ۱۱۶۰۲۹۹ نفر می باشد ۳۴۶۵۱۹ نفر فعال و ۸۰۰۵۷۹ نفر غیر فعال بوده و ۱۳۲۰۱ نفر دیگر وضع اشتغال و فعالیتشان اظهار نشده است. از کل جمعیت فعال ۹۱ درصد شاغل و ۹ درصد بیکار بوده اند. (آمار نامه استان سیستان و بلوچستان۱۳۷۸) اما مدیر کل اداره کار و امور اجتماعی استان میانگین بیکاری در استان را در ابتدای سال۱۳۸۲ ، ۲۳ درصد اعلام کرده است که این رقم دو برابر میانگین بیکاری کشور است و می توان مهمترین عوامل بیکاری در استان را خشکسالیهای پی در پی و پایین بودن سطح سواد و مهارت ذکر کرد.

 

 دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *